NC1M120C75RRNG
NC1M120C75RRNG
Part Number: NC1M120C75RRNG
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: NovuSem
Description: SiC MOSFET N 1200V 75mohm 46A 7
Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • FET Type N-Channel
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 46A (Tc)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
  • Technology SiCFET (Silicon Carbide)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 18V
  • Supplier Device Package TO-263-7L
  • Vgs (Max) +18V, -5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 5mA
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 75mOhm @ 20A, 18V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1402 pF @ 1000 V
  • Power Dissipation (Max) 240W (Ta)