NC1M120C40GTNG
NC1M120C40GTNG
Part Number: NC1M120C40GTNG
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: NovuSem
Description: SiC MOSFET N 1200V 40mohm 76A 3
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • FET Type N-Channel
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Package / Case TO-247-3
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 76A (Tc)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V
  • Technology SiCFET (Silicon Carbide)
  • Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 10mA
  • Vgs (Max) +20V, -5V
  • Supplier Device Package TO-247-3L
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 35A, 20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2534 pF @ 1000 V
  • Power Dissipation (Max) 375W (Ta)