NC1M120C12WDCU
NC1M120C12WDCU
Part Number: NC1M120C12WDCU
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: NovuSem
Description: SiC MOS Wafer 12mOhm 1200V NiPdA
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Package / Case Die
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
  • Supplier Device Package Wafer
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V
  • Technology SiCFET (Silicon Carbide)
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 214A (Tc)
  • Vgs (Max) +22V, -8V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 40mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8330 pF @ 1000 V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 12mOhm @ 20A, 20V