NC1M120C12WCNG
NC1M120C12WCNG
Part Number: NC1M120C12WCNG
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: NovuSem
Description: SiC MOS Wafer 12mOhm 1200V
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • FET Type -
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V
  • Technology SiC (Silicon Carbide Junction Transistor)
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 214A (Tc)