NC1M120C12HTNG
NC1M120C12HTNG
Part Number: NC1M120C12HTNG
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: NovuSem
Description: SiC MOSFET N 1200V 12mohm 214A
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • FET Type N-Channel
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
  • Package / Case TO-247-4
  • Supplier Device Package TO-247-4L
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V
  • Technology SiCFET (Silicon Carbide)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 20mOhm @ 100A, 20V
  • Vgs (Max) +20V, -5V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 214A (Tc)
  • Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 40mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8330 pF @ 1000 V
  • Power Dissipation (Max) 938W (Ta)