NC1D120C20KTNG
NC1D120C20KTNG
Part Number: NC1D120C20KTNG
Product Classification: Types of Rectifier Diodes
Manufacturer: NovuSem
Description: DIODE SIL CARB 1200V 20A TO2472L
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
  • Package / Case TO-247-2
  • Current - Average Rectified (Io) 20A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 1200 V
  • Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
  • Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 20 A
  • Supplier Device Package TO-247-2L
  • Capacitance @ Vr, F 1371pF @ 0V, 1MHz