NC1D120C10ATNG
NC1D120C10ATNG
Part Number: NC1D120C10ATNG
Product Classification: Types of Rectifier Diodes
Manufacturer: NovuSem
Description: DIODE SIL CARB 1200V 10A TO220L
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Package / Case TO-220-2
  • Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
  • Current - Average Rectified (Io) 10A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
  • Supplier Device Package TO-220-2L
  • Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
  • Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 10 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 35 µA @ 1200 V
  • Capacitance @ Vr, F 670pF @ 0.1V, 1MHz