NBM6123T46C15A6M0R
NBM6123T46C15A6M0R
Part Number: NBM6123T46C15A6M0R
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: Vicor Corporation
Description: 6123 NBM K=1/3 TH
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Supplier Device Package -
  • Control Features -
  • Voltage - Input (Min) 36V
  • Voltage - Output 1 14V
  • Package / Case 24-DIP Module
  • Standard Number 60950-1
  • Voltage - Input (Max) 46V
  • Voltage - Isolation 2.25 kV
  • Type Bus Converter Module
  • Approval Agency CE, cTUVus, cURus
  • Current - Output (Max) 160A
  • Features Load Sharing
  • Size / Dimension 2.40" L x 0.99" W x 0.28" H (61.0mm x 25.1mm x 7.2mm)
  • Efficiency 98.2%