NBM2317S60D1580T0R
NBM2317S60D1580T0R
Part Number: NBM2317S60D1580T0R
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: Vicor Corporation
Description: DC DC CONVERTER 13.5V 1080W
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Supplier Device Package -
  • Control Features -
  • Voltage - Input (Max) 60V
  • Features Adjustable Output
  • Package / Case 6-SMD Module
  • Voltage - Input (Min) 40V
  • Voltage - Output 1 13.5V
  • Standard Number 62368-1
  • Current - Output (Max) 80A
  • Type Bus Converter Module
  • Efficiency 97.8%
  • Size / Dimension 0.90" L x 0.68" W x 0.29" H (22.8mm x 17.3mm x 7.4mm)
  • Power (Watts) 1.08 kW