MY05A014NF1
MY05A014NF1
Part Number: MY05A014NF1
Product Classification: Headers, Male Pins
Manufacturer: JAE Electronics
Description: CONN PIN HDR 14POS HIGH VOLTAGE
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Rows 2
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Material Flammability Rating -
  • Contact Material Brass
  • Ingress Protection -
  • Applications General Purpose
  • Mounting Type Through Hole, Right Angle
  • Number of Positions 14
  • Number of Positions Loaded All
  • Termination Solder
  • Contact Type Male Pin
  • Fastening Type Push-Pull
  • Mated Stacking Heights -
  • Connector Type Header
  • Style Board to Cable/Wire
  • Shrouding Shrouded - 4 Wall
  • Overall Contact Length -
  • Contact Finish Thickness - Post -
  • Contact Finish - Mating Tin
  • Contact Finish - Post Tin
  • Contact Length - Mating -
  • Insulation Color Natural
  • Contact Finish Thickness - Mating -
  • Contact Length - Post 0.124" (3.15mm)
  • Current Rating (Amps) 3A
  • Features Solder Retention
  • Contact Shape Rectangular
  • Insulation Height 0.776" (19.70mm)
  • Insulation Material Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
  • Voltage Rating 1000VDC
  • Pitch - Mating 0.120" (3.05mm)
  • Row Spacing - Mating 0.311" (7.90mm)