MW22B-10-500
MW22B-10-500
Part Number: MW22B-10-500
Product Classification: Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer: ETI Systems
Description: POT 500 OHM 10-TU 2W WIRE LINEAR
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Tolerance ±5%
  • Termination Style Solder Lug
  • Mounting Type Panel Mount
  • Built in Switch None
  • Taper Linear
  • Number of Gangs 1
  • Adjustment Type User Defined
  • Resistive Material Wirewound
  • Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
  • Bushing Thread 3/8-32
  • Power (Watts) 2W
  • Actuator Type Slotted
  • Number of Turns 10.0
  • Rotation 3600°
  • Resistance (Ohms) 500
  • Temperature Coefficient 80ppm/°C
  • Actuator Length 0.820" (20.83mm)
  • Size - Body Round - 0.880" Dia (22.35mm)