MTWA4-12-15-SM
MTWA4-12-15-SM
Part Number: MTWA4-12-15-SM
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: Daburn Electronics
Description: DC/DC CONVERTER 4 WATTS MEDICAL
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Supplier Device Package -
  • Control Features -
  • Number of Outputs 2
  • Voltage - Input (Max) 18V
  • Voltage - Output 1 15V
  • Voltage - Output 2 -15V
  • Efficiency 82%
  • Voltage - Input (Min) 9V
  • Type Isolated Module
  • Applications ITE (Commercial), Medical
  • Features Remote On/Off
  • Power (Watts) 3.5 W
  • Voltage - Isolation 5 kV
  • Current - Output (Max) 117mA, 117mA
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Package / Case 16-SMD Module, 7 Leads
  • Size / Dimension 0.96" L x 0.57" W x 0.41" H (24.3mm x 14.4mm x 10.5mm)