MTP29152R2ML01
MTP29152R2ML01
Part Number: MTP29152R2ML01
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Coilmx
Description: INDUCTANCE 2.2 H TOL 20%
  • Shielding Unshielded
  • Tolerance ±20%
  • Package / Case Radial
  • Material - Core Ferrite
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Supplier Device Package -
  • Type Drum Core, Wirewound
  • Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
  • Current Rating (Amps) 30 A
  • Inductance 2.2 µH
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • DC Resistance (DCR) 3mOhm Max
  • Current - Saturation (Isat) 60A
  • Size / Dimension 1.102" L x 0.748" W (28.00mm x 19.00mm)