MTC30-24S
MTC30-24S
Part Number: MTC30-24S
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: ARCH Electronics Corp
Description: 30W AC/DC Medical Module 24V
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 80°C
  • Voltage - Output 1 24V
  • Type Enclosed
  • Package / Case 4-DIP Module
  • Current - Output (Max) 1.25A
  • Applications Medical
  • Approval Agency CB, CE, cUL, UL
  • Load Regulation ±1%
  • Features OVP, SCP
  • Line Regulation ±0.5%
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
  • Standard Number 60601-1
  • Size / Dimension 2.52" L x 1.80" W x 0.93" H (64.1mm x 45.6mm x 23.5mm)