MT5-0R005F4
MT5-0R005F4
Part Number: MT5-0R005F4
Product Classification: Through Hole Resistors
Manufacturer: Riedon products by Bourns
Description: RES 0.005 OHM 1% 5W AXIAL
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Package / Case Axial
  • Supplier Device Package Axial
  • Height - Seated (Max) -
  • Number of Terminations 2
  • Failure Rate -
  • Temperature Coefficient -
  • Tolerance ±1%
  • Power (Watts) 5W
  • Resistance 5 mOhms
  • Composition Metal Element
  • Features Current Sense
  • Size / Dimension 0.335" Dia x 0.890" L (8.51mm x 22.61mm)
  • Operating Temperature 275°C