MT40A512M16LY-062E :E TR
MT40A512M16LY-062E :E TR
Part Number: MT40A512M16LY-062E :E TR
Product Classification: Memory
Manufacturer: Micron Technology Inc.
Description: DDR4-3200 8Gb (512Mbx16) 0.620ns
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Memory Type Volatile
  • Memory Interface Parallel
  • Write Cycle Time - Word, Page 15ns
  • Package / Case 96-TFBGA
  • Memory Format DRAM
  • Voltage - Supply 1.14V ~ 1.26V
  • Memory Size 8Gbit
  • Operating Temperature 0°C ~ 95°C (TC)
  • Memory Organization 512M x 16
  • Technology SDRAM - DDR4
  • Clock Frequency 1.6 GHz