MT40A1G16TD-062E:F
MT40A1G16TD-062E:F
Part Number: MT40A1G16TD-062E:F
Product Classification: Memory
Manufacturer: Alliance Memory, Inc.
Description: MT40A1G16TD-062E:F
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Memory Type Volatile
  • Write Cycle Time - Word, Page 15ns
  • Package / Case 96-TFBGA
  • Memory Format DRAM
  • Voltage - Supply 1.14V ~ 1.26V
  • Operating Temperature 0°C ~ 95°C (TC)
  • Memory Size 16Gbit
  • Memory Organization 1G x 16
  • Technology SDRAM - DDR4
  • Clock Frequency 1.6 GHz