MT15N221F500CT
MT15N221F500CT
Part Number: MT15N221F500CT
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Walsin Technology Corporation
Description: 0402 MLCC NPO 220 PF, +/- 1% 50
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Features -
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Part Status Not For New Designs
  • Ratings AEC-Q200
  • Voltage - Rated 50V
  • Tolerance ±1%
  • Lead Spacing -
  • Capacitance 220 pF
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Temperature Coefficient X7R
  • Package / Case 0402 (1005 Metric)
  • Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Applications Automotive
  • Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)