MSS03001
MSS03001
Part Number: MSS03001
Product Classification: Wire to Board
Manufacturer: Sauro Electronic Connectors
Description: TERM BLOCK 3POS 5MM PCB
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Number of Levels 1
  • Color Green
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Voltage 300 V
  • Positions Per Level 3
  • Pitch 0.197" (5.00mm)
  • Mating Orientation Horizontal with Board
  • Screw Thread M3
  • Features Interlocking (Side)
  • Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
  • Wire Gauge 12-30 AWG
  • Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Torque - Screw 0.5-0.6 Nm (4.4-5.3 Lb-In)
  • Clamp Material - Plating Copper Alloy - Nickel Plated
  • Screw Material - Plating Copper Alloy - Nickel Plated
  • Current 17.5 A