MSP60P40
MSP60P40
Part Number: MSP60P40
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: Bruckewell
Description: P Channel MOSFET,60V,TO-220
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Technology MOSFET (Metal Oxide)
  • Vgs (Max) ±20V
  • FET Feature -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Package / Case TO-220-3
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • FET Type P-Channel
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
  • Power Dissipation (Max) -
  • Supplier Device Package TO-220
  • Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 35mOhm @ 40A, 10V