MSD10004
MSD10004
Part Number: MSD10004
Product Classification: Wire to Board
Manufacturer: Sauro Electronic Connectors
Description: TERM BLOCK 10POS 2.54MM PCB
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Number of Levels 1
  • Pitch 0.100" (2.54mm)
  • Color Green
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Mating Orientation Horizontal with Board
  • Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
  • Positions Per Level 10
  • Voltage 150 V
  • Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Current 10 A