MSC60-24S
MSC60-24S
Part Number: MSC60-24S
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: ARCH Electronics Corp
Description: 60W AC/DC Medical Module 24V
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 80°C
  • Voltage - Output 1 24V
  • Current - Output (Max) 2.5A
  • Type Enclosed
  • Package / Case 4-DIP Module
  • Applications Medical
  • Approval Agency CB, CE, cUL, UL
  • Features OCP, OVP, SCP
  • Line Regulation 0.5%
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
  • Standard Number 60601-1
  • Load Regulation 1.5%
  • Size / Dimension 3.50" L x 2.50" W x 1.09" H (88.9mm x 63.5mm x 27.7mm)