MSA75152K0S001
MSA75152K0S001
Part Number: MSA75152K0S001
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Coilmx
Description: INDUCTANCE 1.5 MH TOL 10%
  • Material - Core Ferrite
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Type Drum Core, Wirewound
  • Tolerance ±10%
  • Inductance 1.5 mH
  • Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)
  • Package / Case 2-SMD
  • Supplier Device Package 2-SMD
  • DC Resistance (DCR) 6Ohm Max
  • Current - Saturation (Isat) 250mA
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • Size / Dimension 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)