MSA54100M0S001
MSA54100M0S001
Part Number: MSA54100M0S001
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Coilmx
Description: INDUCTANCE 10 H TOL 20%
  • Shielding Unshielded
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Material - Core Ferrite
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Type Drum Core, Wirewound
  • Inductance 10 µH
  • Package / Case 2-SMD
  • Supplier Device Package 2-SMD
  • Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • Current - Saturation (Isat) 2.6A
  • DC Resistance (DCR) 72mOhm Max
  • Size / Dimension 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)