MSA433R3M0S001
MSA433R3M0S001
Part Number: MSA433R3M0S001
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Coilmx
Description: INDUCTANCE 3.3 H TOL 20%
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Material - Core Ferrite
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Type Drum Core, Wirewound
  • Size / Dimension 0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
  • Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
  • Package / Case 2-SMD
  • Inductance 3.3 µH
  • Current - Saturation (Isat) 3.5A
  • Supplier Device Package 2-SMD
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • DC Resistance (DCR) 58.5mOhm Max