MS310-200K-1.0%
MS310-200K-1.0%
Part Number: MS310-200K-1.0%
Product Classification: Through Hole Resistors
Manufacturer: Caddock Electronics Inc.
Description: RES 200K OHM 1% 10W AXIAL
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Package / Case Axial
  • Supplier Device Package Axial
  • Height - Seated (Max) -
  • Number of Terminations 2
  • Failure Rate -
  • Resistance 200 kOhms
  • Composition Metal Oxide Film
  • Tolerance ±1%
  • Power (Watts) 10W
  • Temperature Coefficient 50ppm/°C
  • Features Non-Inductive
  • Operating Temperature 275°C
  • Size / Dimension 0.350" Dia x 1.250" L (8.89mm x 31.75mm)