MS220-100-1%
MS220-100-1%
Part Number: MS220-100-1%
Product Classification: Through Hole Resistors
Manufacturer: Caddock Electronics Inc.
Description: POWER FILM RESISTORS
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Package / Case Axial
  • Supplier Device Package Axial
  • Height - Seated (Max) -
  • Number of Terminations 2
  • Failure Rate -
  • Resistance 100 Ohms
  • Composition Metal Oxide Film
  • Tolerance ±1%
  • Power (Watts) 2W
  • Temperature Coefficient 50ppm/°C
  • Features Non-Inductive
  • Size / Dimension 0.140" Dia x 0.400" L (3.56mm x 10.16mm)
  • Operating Temperature 275°C