MS13604R7MS001
MS13604R7MS001
Part Number: MS13604R7MS001
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Coilmx
Description: INDUCTANCE 4.7 H TOL 20%
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Material - Core Ferrite
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Shielding Shielded
  • Type -
  • Package / Case 2-SMD
  • Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
  • Inductance 4.7 µH
  • Supplier Device Package 2-SMD
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • DC Resistance (DCR) 18mOhm Max
  • Current Rating (Amps) 13 A
  • Current - Saturation (Isat) 18A
  • Size / Dimension 0.537" L x 0.496" W (13.65mm x 12.60mm)