MQF240O-48S
MQF240O-48S
Part Number: MQF240O-48S
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: ARCH Electronics Corp
Description: 240W AC/DC Medical Conv 48V
  • Part Status Active
  • Type Open Frame
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 1 48V
  • Operating Temperature -30°C ~ 70°C
  • Efficiency 94%
  • Minimum Load Required No
  • Features PFC, Standby Output, Universal Input
  • Power (Watts) 160W (240W Forced Air)
  • Size / Dimension 4.13" L x 1.97" W x 1.04" H (104.9mm x 50.0mm x 26.4mm)