MQF240E-15S
MQF240E-15S
Part Number: MQF240E-15S
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: ARCH Electronics Corp
Description: 240W AC/DC Medical Conv 15V
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 1 15V
  • Type Enclosed
  • Operating Temperature -30°C ~ 70°C
  • Minimum Load Required No
  • Efficiency 92%
  • Features PFC, Universal Input
  • Power (Watts) 240W
  • Applications Industrial, ITE (Commercial), Medical
  • Approval Agency UL, EN, IEC
  • Size / Dimension 4.10" L x 2.44" W x 1.99" H (104.1mm x 62.0mm x 50.5mm)