MQF120E-48S
MQF120E-48S
Part Number: MQF120E-48S
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: ARCH Electronics Corp
Description: 120W AC/DC Medical Conv 48V
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 1 48V
  • Type Enclosed
  • Operating Temperature -30°C ~ 70°C
  • Efficiency 91%
  • Applications Medical
  • Minimum Load Required No
  • Features PFC, Universal Input
  • Power (Watts) 85W (122W Forced Air)
  • Standard Number 60601
  • Approval Agency UL, EN, IEC
  • Size / Dimension 3.15" L x 2.35" W x 1.70" H (80.0mm x 59.7mm x 43.2mm)