MQCS100-12S
MQCS100-12S
Part Number: MQCS100-12S
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: ARCH Electronics Corp
Description: 100W AC/DC Medical Module 12V
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 1 12V
  • Type Enclosed
  • Operating Temperature -30°C ~ 70°C
  • Package / Case 7-DIP Module
  • Applications Medical
  • Line Regulation ±1%
  • Load Regulation ±1%
  • Features OTP, OVP, SCP
  • Approval Agency CE, EN, IEC, UL
  • Standard Number 60601-1
  • Current - Output (Max) 8.333A
  • Size / Dimension 3.30" L x 2.30" W x 1.38" H (83.9mm x 58.5mm x 35.0mm)