MPS-6000S-600-10
MPS-6000S-600-10
Part Number: MPS-6000S-600-10
Product Classification: Power Supplies (Test, Bench)
Manufacturer: Matrix Technology Inc.
Description: 600V 10A 6000W, Input 198~242VAC
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Outputs 1
  • Display Type LED
  • Type Bench (AC to DC)
  • Current - Output 0 ~ 10A
  • Weight 35 lbs (15.9 kg)
  • Number of Characters 5
  • Power (Watts) 6000W
  • Voltage - Output 0 ~ 600VDC
  • Voltage - Supply 198 ~ 242VAC
  • Accuracy - Voltmeter; Ammeter 0.1% FS + 0.1% FS
  • Voltage Regulation - Line 0.1% FS + 0.1% FS
  • Voltage Regulation - Load 0.1% FS + 0.1% FS
  • Current Regulation - Line 0.1% FS + 0.1% FS
  • Current Regulation - Load 0.1% FS + 0.1% FS
  • Ripple 0.2% FS + 50mV
  • Size / Dimension 16.929" L x 19.685" W x 3.465" H (430.00mm x 500.00mm x 88.00mm)