MPS-3600S-150-24
MPS-3600S-150-24
Part Number: MPS-3600S-150-24
Product Classification: Power Supplies (Test, Bench)
Manufacturer: Matrix Technology Inc.
Description: 3600W, 150V 24A, Programmable
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Outputs 1
  • Display Type LED
  • Number of Characters 4
  • Type Bench (AC to DC)
  • Current - Output 0 ~ 24A
  • Voltage - Output 0 ~ 150VDC
  • Power (Watts) 3600W
  • Weight 16.5 lbs (7.5 kg)
  • Voltage - Supply 198 ~ 242VAC
  • Size / Dimension 8.465" L x 15.748" W x 3.465" H (215.00mm x 400.00mm x 88.00mm)
  • Features Adjustable, Programmable, RS232, RS485, SENSE Interface
  • Accuracy - Voltmeter; Ammeter 0.1% FS + 0.1% FS
  • Voltage Regulation - Line 0.1% FS + 0.1% FS
  • Voltage Regulation - Load 0.1% FS + 0.1% FS
  • Current Regulation - Line 0.1% FS + 0.1% FS
  • Current Regulation - Load 0.1% FS + 0.1% FS
  • Ripple 0.2% FS + 50mV