MPS-3005H-3C
MPS-3005H-3C
Part Number: MPS-3005H-3C
Product Classification: Power Supplies (Test, Bench)
Manufacturer: Matrix Technology Inc.
Description: 30V/5A*2CH, 5V/3A* 1CH, with USB
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Display Type LED
  • Number of Characters 4
  • Type Bench (AC to DC)
  • Voltage - Supply 110VAC, 220VAC
  • Weight 19.8 lbs (9 kg)
  • Voltage Regulation - Line 0.01% + 5mV
  • Accuracy - Voltmeter; Ammeter 0.03% + 10mV; 0.1% + 5mA
  • Current Regulation - Load 0.1% + 5mA
  • Voltage Regulation - Load 0.01% + 5mV
  • Current Regulation - Line 0.1% + 5mA
  • Power (Watts) 315W
  • Voltage - Output 0 ~ 30V, 5V
  • Ripple 2mVrms, 5mArms
  • Current - Output 0 ~ 5A, 3A
  • Size / Dimension 12.992" L x 9.843" W x 5.906" H (330.00mm x 250.00mm x 150.00mm)