MPM-S123-SB
MPM-S123-SB
Part Number: MPM-S123-SB
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Magic Power
Description: 12V, 10A & 5Vsb 120W open frame
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Type Open Frame
  • Voltage - Output 6 -
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Voltage - Output 1 12V
  • Number of Outputs 2
  • Current - Output 1 500 mA
  • Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
  • Applications Medical
  • Minimum Load Required No
  • Voltage - Output 2 5V
  • Voltage - Output 5 -
  • Efficiency 87%
  • Voltage - Isolation 4 kV
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
  • Features Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
  • Standard Number 60601-1
  • Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.60" H (127.0mm x 76.2mm x 40.6mm)
  • Approval Agency CB, TUV
  • Current - Output 2 11.25 A
  • Power (Watts) 123W (138W Forced Air)