MPIA4020V3-R56-R
MPIA4020V3-R56-R
Part Number: MPIA4020V3-R56-R
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Eaton - Electronics Division
Description: IND 0.56UH 10.0A SMT 2PAD
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Type Molded
  • Q @ Freq -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Supplier Device Package -
  • Shielding Shielded
  • Ratings AEC-Q200
  • Package / Case Nonstandard
  • Current Rating (Amps) 8 A
  • Inductance 560 nH
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • DC Resistance (DCR) 15mOhm Max
  • Current - Saturation (Isat) 10A
  • Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
  • Frequency - Self Resonant 113MHz
  • Size / Dimension 0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)