MPE-S135-SB
MPE-S135-SB
Part Number: MPE-S135-SB
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Magic Power
Description: 24V/4.2A 100W convection
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Type Open Frame
  • Voltage - Output 6 -
  • Power (Watts) 130W
  • Applications ITE (Commercial)
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Voltage - Isolation 3 kV
  • Voltage - Output 1 24V
  • Efficiency 90%
  • Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
  • Minimum Load Required No
  • Voltage - Output 5 -
  • Current - Output 1 5.4 A
  • Standard Number 60950-1; 62368-1
  • Operating Temperature -20°C ~ 80°C (With Derating)
  • Features Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
  • Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.35" H (101.6mm x 50.8mm x 34.3mm)