MPC870ZT66
MPC870ZT66
Part Number: MPC870ZT66
Product Classification: Microprocessors
Manufacturer: Freescale Semiconductor - NXP
Description: IC MPU MPC87XX 66MHZ 256BGA
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Mounting Type Surface Mount
  • Graphics Acceleration No
  • Display & Interface Controllers -
  • SATA -
  • RAM Controllers DRAM
  • Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
  • Voltage - I/O 3.3V
  • Speed 66MHz
  • Package / Case 256-BBGA
  • Co-Processors/DSP Communications; CPM
  • Core Processor MPC8xx
  • Operating Temperature 0°C ~ 95°C (TA)