MPC8241LZQ266D
MPC8241LZQ266D
Part Number: MPC8241LZQ266D
Product Classification: Microprocessors
Manufacturer: Freescale Semiconductor - NXP
Description: IC MPU MPC82XX 266MHZ 357BGA
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Mounting Type Surface Mount
  • Co-Processors/DSP -
  • Graphics Acceleration No
  • Display & Interface Controllers -
  • Ethernet -
  • SATA -
  • USB -
  • Security Features -
  • Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
  • Voltage - I/O 3.3V
  • Speed 266MHz
  • Core Processor PowerPC 603e
  • Operating Temperature 0°C ~ 105°C (TA)