MP5624-150
MP5624-150
Part Number: MP5624-150
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: Prodrive Technologies
Description: bi-directional, 3.6kW, 24V/56V d
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Approval Agency -
  • Applications -
  • Size / Dimension -
  • Voltage - Input (Max) 60V
  • Operating Temperature -40°C ~ 75°C
  • Efficiency 95%
  • Standard Number -
  • Type Enclosed, Bidirectional
  • Current - Output (Max) 150A
  • Voltage - Input (Min) 23V
  • Voltage - Output 1 18 ~ 32V
  • Power (Watts) 3.6kW