MOP-TFT480272-43A-IPS-BLH-TPC
MOP-TFT480272-43A-IPS-BLH-TPC
Part Number: MOP-TFT480272-43A-IPS-BLH-TPC
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Matrix Orbital
Description: GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 4.3"
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Dot Size -
  • Background Color -
  • Display Mode Transmissive
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Backlight LED
  • Interface Parallel, 24-Bit (RGB)
  • Touchscreen Capacitive
  • Diagonal Screen Size 4.3" (109.22mm)
  • Dot Pixels 480 x 272
  • Display Type TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
  • Viewing Area 96.04mm W x 54.85mm H
  • Controller Type GT911, SC7283‐G4
  • Dot Pitch 0.20mm W x 0.20mm H