MNZB-24-B0
MNZB-24-B0
Part Number: MNZB-24-B0
Product Classification: RF Transceiver Modules and Modems
Manufacturer: MeshNetics
Description: RF TXRX MODULE 802.15.4U.FL SMD
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Discontinued at
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C
  • Programmable Not Verified
  • Package / Case Module
  • Data Rate 250kbps
  • Voltage - Supply 1.8V ~ 3.6V
  • Modulation -
  • Power - Output 3dBm
  • Frequency 2.4GHz
  • Protocol Zigbee®
  • RF Family/Standard 802.15.4
  • Antenna Type Antenna Not Included, U.FL
  • Current - Receiving 19mA
  • Sensitivity -101dBm
  • Utilized IC / Part AT86RF230
  • Current - Transmitting 18mA