MNS2-9-IN-CM-500
MNS2-9-IN-CM-500
Part Number: MNS2-9-IN-CM-500
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: Monnit Corporation
Description: ALTA IND AC CURRENT METER 500A
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Response Time -
  • Polarization -
  • Output -
  • Current - Supply (Max) 35mA
  • Accuracy ±2%
  • Package / Case IoT Finished Device
  • Sensitivity -
  • For Measuring AC
  • Linearity -
  • Current - Sensing 500A
  • Voltage - Supply 2V ~ 3.8V
  • Sensor Type Current Sensor
  • Frequency 50Hz ~ 100Hz