MMS740050-24-C2-1
MMS740050-24-C2-1
Part Number: MMS740050-24-C2-1
Product Classification: Motors - AC, DC
Manufacturer: EZmotion
Description: SMART MOTOR SOLUTION
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Approval Agency -
  • Operating Temperature 0°C ~ 70°C
  • Weight -
  • Voltage - Rated 24VDC
  • Termination Style Connector
  • Power - Rated 50W
  • RPM 3000 RPM
  • Type DC Motor
  • Encoder Type -
  • Gear Reduction Ratio -
  • Function Servomotor
  • Diameter - Shaft 0.315" (8.00mm)
  • Motor Type Synchronous
  • Size / Dimension Square - 1.575" x 1.575" (40.00mm x 40.00mm)
  • Mounting Hole Spacing 1.811" (46.00mm)
  • Torque - Rated (oz-in / mNm) 22.7 / 160
  • Length - Shaft and Bearing 1.000" (25.40mm)