MM3Z2V4-AQ
MM3Z2V4-AQ
Part Number: MM3Z2V4-AQ
Product Classification: Single Zener Diodes
Manufacturer: Diotec Semiconductor
Description: ZENER, SOD-323F, 2.4V, 0.3W, 5%
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±5%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 10 mA
  • Grade Automotive
  • Qualification AEC-Q101
  • Power - Max 300 mW
  • Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.4 V
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 120 µA @ 1 V
  • Package / Case SC-76, SOD-323
  • Supplier Device Package SOD-323
  • Impedance (Max) (Zzt) 85 Ohms