MM1Z2V2B
MM1Z2V2B
Part Number: MM1Z2V2B
Product Classification: Single Zener Diodes
Manufacturer: Shenzhen Slkormicro Semicon Co., Ltd.
Description: INDEPENDENT TYPE 2.1V~2.4V 500MW
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Power - Max 500 mW
  • Operating Temperature 150°C (TJ)
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
  • Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms
  • Package / Case SOD-123
  • Supplier Device Package SOD-123
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.2 V
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 120 µA @ 700 mV
  • Tolerance ±6.82%