MIC69151-1.8YML
MIC69151-1.8YML
Part Number: MIC69151-1.8YML
Manufacturer: Micrel Inc.
Description: IC REG LINEAR 1.8V 1.5A 10MLF
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Number of Regulators 1
  • PSRR -
  • Control Features Enable
  • Current - Output 1.5A
  • Output Type Fixed
  • Voltage - Output (Max) -
  • Protection Features Over Current, Over Temperature
  • Voltage - Input (Max) 5.5V
  • Current - Quiescent (Iq) 20 mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
  • Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A
  • Current - Supply (Max) 35 mA