MIC5318-1.5YD5
MIC5318-1.5YD5
Part Number: MIC5318-1.5YD5
Manufacturer: Micrel Inc.
Description: IC REG LIN 1.5V 300MA TSOT-23-5
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Output Configuration Positive
  • Number of Regulators 1
  • Control Features Enable
  • Voltage Dropout (Max) -
  • Output Type Fixed
  • Voltage - Output (Max) -
  • Protection Features Over Current, Over Temperature
  • Voltage - Input (Max) 6V
  • Current - Output 300mA
  • Current - Quiescent (Iq) 150 µA
  • Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Supplier Device Package TSOT-23-5
  • Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
  • PSRR 75dB ~ 55dB (1kHz ~ 20kHz)