MIC5305-2.7YML
MIC5305-2.7YML
Part Number: MIC5305-2.7YML
Manufacturer: Micrel Inc.
Description: IC REG LINEAR 2.7V 150MA 6-DFN
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Output Configuration Positive
  • Number of Regulators 1
  • Control Features Enable
  • Voltage Dropout (Max) -
  • Output Type Fixed
  • Voltage - Output (Max) -
  • Protection Features Over Current, Over Temperature
  • Current - Output 150mA
  • Voltage - Input (Max) 5.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V
  • Current - Quiescent (Iq) 150 µA
  • PSRR 85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)